ČO JE HENNA?
Henna, po latinsky "Lawsonia inermis" je zelený kvitnúci ker, dorastajúci do výšky 2 až 7 metrov, ktorý voľne rastie hlavne v južnej a juhovýchodnej Ázii, na blízkom východe a v severnej Afrike. Ku nám sa henna zvyčajne dostáva už v podobe prášku, ktorý vznikne usušením a rozdrvením jej listov. Najčastejšie krajiny pôvodu henny dovážanej na Slovensko sú India, Maroco a Egypt. Vďake svojej vysokej farbiacej schopnosti sa toto prírodné farbivo používa na farbenie vlasov, tkanín a v neposlednom rade na vytváranie dočasných tetovaní. V poslednom prípade sa čistý prášok zmieša s citrónovou šťavou, esenciálnymi olejmi (levanduľovým alebo čajovníkovým), resp. sa do zmesi pridávajú rôzne tajné ingrediancie na zvýraznenie výslednej farby. Pri miešaní henny je dôležité odhadnúť správnu konzistenciu, aby sa pasta neroztekala a aby v nej neboli žiadne hrudky. Zmes musíme po namiešaní nechať niekoľko hodín odstáť, aby sa z nej uvoľnili farbiace pigmenty, až potom ňou naplníme tetovací kornútok a môžeme sa pustiť do práce.
Niektorí ľudia majú z henny strach, lebo sa boja vážnej alergickej reakcie. Buď mali sami v minulosti nepríjemnú skúsenosť (hlavne z pobytov pri mori) alebo sa dočítali o podobnom prípade z médií. Tu musíme upozorniť, že nie je henna ako henna. Problémy spôsobuje len čierna henna, do ktorej výrobcovia pridávajú nebezpečné chemikálie, aby dosiahli tmavý výsledný odtieň. Skutočná prírodná henna je svetlozelený až zelenohnedý prášok s typickou bylinkovou vôňou, ktorý po zaliatí horúcou vodou zmení farbu do tmavohnedej. Farebná škála, ktorú možno pri tetovaní dosiahnuť použitím pravej henny, je oranžová-medenočervená-hnedočervená až tmavohnedá. NIKDY NIE ČIERNA! My maľujeme len čistou prírodnou hennou s výsledným hnedým odtieňom, zákazníci sa teda nemajú čoho báť.
HISTÓRIA UMENIA MEHENDI
Legenda hovorí, že ako prvá žena na svete použila hennu (v sanskrite „mehndi“, "mehendi" alebo "mehandi") hinduistická bohyňa Parvati, manželka boha Shivu, aby ho zviedla. Hovorí sa, že Shivu bolo veľmi ťažké potešiť, no keď uvidel svoju pomaľovanú manželku, beznádejne jej podľahol. Vďaka tomu sa henna stala symbolom šťastného manželského života a tiež sexuálnej túžby. V Indii považujú umenie mehendi za najzmyselnejší spôsob zvádzania a za oslavu ženskosti. Iste mnohí z vás vedia, že indické novomanželky si dodnes nechávajú deň pred svadbou hennou pomaľovať celé ruky a chodidlá. Je to najznámejšia hinduistická svadobná tradícia, pričom indické svadobné ornamenty sú mimoriadne prepracované s cieľom zachytiť pozemskou formou vesmírnu dokonalosť. Hinduisti tiež veria, že henna vibruje liečivými vibráciami a ornamenty, ktoré ňou namaľujeme na telo, nás spájajú s naším vyšším ja a prebúdzajú v nás vnútorné svetlo.
Aj keď bolo tetovanie hennou pôvodne určené len pre mladomanželky, v súčasnosti je to už inak. Z henny sa stal módny hit, ktorý sa pomerne často objavuje aj v našej kultúre a ani hennovanie mužov už nie je tabu. Pomaľovať sa môže dať hocikto bez ohľadu na vek, pohlavie, rodinný stav či vierovyznanie. Rodičia dávajú bežne pomaľovať už 3-ročné deti, no mali sme už aj 70-ročnú klientku, takže v 21. storočí sa už rozhodne nikomu medze nekladú.